Bajnai Gordon szerint Orbán arra készül, hogy a jogállami kritikákat Joe Biden személyes bosszújának láttassa

Megosztás

A volt kormányfő szerint Orbán és a Fidesz szövetségi politikája miatt a következő időszakban erodálódhat a magyar-amerikai viszony.

Bajnai Gordon egykori miniszterelnök 2009-ben tárgyalt Joe Bidennel a Fehér Házban. A 24.hu most gyorsinterjút közölt a volt kormányfővel, akinek elmondása szerint

külpolitikai kérdésekben Biden volt a legfelkészültebb amerikai politikus, akivel valaha találkozott. 

Arról, hogy most mi várható az Egyesült Államok és Magyarország kapcsolatában, Bajnai szerint bőven akad tennivaló, és a mindenkori magyar kormány számára elemi érdek, hogy a világ vezető demokratikus hatalmával legjobb, legkiszámíthatóbb viszonyt alakítsa ki, függetlenül  attól, hogy ki ott az elnök. Arra a kérdésre, hogy mi az oka, hogy a Fidesz Donald Trumpnak szurkolt, míg az ellenzék Joe Bidennek, úgy fogalmazott: 

“Orbán nyilván abban bízott, hogy a Trump teremtette zavaros nemzetközi erőtérben folytathatja az üzérkedést keleten a magyar NATO- és EU-tagságból fakadó befolyással, és továbbra sem lesz, aki ezt számon kéri. A demokratikus ellenzék pedig épp ellenkezőleg: abban bízik, hogy az Egyesült Államok Bidennel visszatér a korábbi, aktívabb szövetségépítéshez, melynek alapja a demokratikus, jogállami normák kölcsönös betartása és a szövetséghez való hűség.”

Feltételezése szerint Orbán és a Fidesz azért állhatott be ennyire látványosan Trump mellé, mert abban bíztak, hogy ha tényleg nyer, akkor az új ciklusban óriási piros ponttal indulhatnak. Ha pedig Biden győz, vele úgyse lenne esélyük pozitív viszonyt kialakítani. 

„Egyúttal megágyazott annak, hogy ha majd a központilag vezérelt korrupció, valamint a jogállam lerombolása miatt hasonló kritikát kap a Biden-adminisztrációtól, mint az EU-tól, akkor azt az új elnök személyes bosszújaként adhassa el itthon a választóinak” 

– tette hozzá az egykori miniszterelnök. 


Bajnai az interjúban beszélt arról is, hogy a magyar-amerikai viszony “várhatóan konfliktusosabbá válik” a következő négy évben, mint a megelőző ciklusban volt, de emlékeztetett arra is, hogy valójában ez a kapcsolat Trump alatt sem volt felhőtlen, például a Kínához és Oroszországhoz való hozzáállásban éles ellentét feszült a két ország között.

Kapcsolódó cikkek